Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez BT37 » 10 Lut 2010, 19:51

Łuszczycowe zapalenie stawów- choroba wcale nie łatwa. Bardzo bolesna i trudna do zdiagnozowania, aczkolwiek własnie najważniejsze jest szybkie jej zdiagnozowanie i podanie odpowiednich leków. Leki podane we wczesnej fazie choroby potrafią wyhamować chorobę dość skutecznie. Niestety, gdy są już dość duże zmiany trudno jest to leczyć, a ból jest ciągłym towarzyszem. Ci, którzy znają tę chorobę wiedzą o czym mówię. Na szczęście nie każda łuszczyca skórna powoduje również łuszczycowe zapalenie stawów. Częściej łzs współistnieje z łuszczycą paznokci niż skóry. Nie znaczy to też, że każdy kto ma łuszczycę paznokci będzie miał łzs, aczkolwiek ma większe "szanse" niż ten z łuszczycą skóry.
Dlatego, gdy bolą was stawy, macie obrzęki to zróbcie sobie morfologię do tego OB i CRP- są to wykładniki stanu zapalnego w organizmie.Badania te robi się z krwi. Zróbcie sobie zdjecie RTG bolących stawów i idżcie do reumatologa. Dobrze jest też zrobić sobie badanie tzw. czynnika reumatoidalnego, który w łzs nic nie wykazuje, ponieważ łzs jest tzw. chorobą reumatyczną seronegatywną i badanie Waalera- Rosego.
Odczyn Waalera- Rosego służy do wykrywania czynnika reumatoidalnego zazwyczaj klasy IgM (rzadziej IgG lub IgA) metodą aglutynacji krwinek baranich opłaszczonych króliczą IgG pod wpływem badanej surowicy. Jest badaniem bardziej czułym w porównaniu do testu lateksowego. Miano odczynu rośnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole Sjogrena, ,mieszanej chorobie tkanki łącznej, krioglobulinemii, twardzinie.

Są to podstawowe badania plus badanie przez lekarza, który obejrzy i sprawdzi nasze stawy. Dzięki temu reumatolog może postawić diagnozę. Może też chcieć innych badań, ale te są na początek.
Pamiętajcie o stawy trzeba dbać, potrzebują dużo ruchu- nawet jak bolą.

Piszcie nam o swoich kłopotach, problemach ze stawami, a my postaramy się odpowiedzieć na wasze pytania, pomóc wam w tej walce.
Pozdrawiam cieplutko :)
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez puma » 10 Lut 2010, 20:10

powiem szczerze, że nie mam zdiagnozowanego łzs. często jednak strasznie bolą mnie kolana, nieraz jest tak źle, że nie daję rady bez podpierania się wstać z krzesła. smaruję je wtedy maściami typu ketonal, biorę pigułę i trochę przechodzi. od lat mam też takie suche trzaski w stawach, właściwie we wszystkich. nie jest to bolesne tylko uciążliwe. po nocy lub po dłuższym siedzeniu muszę najpierw rozruszać stawy żeby w miarę normalnie funkcjonować. nie wiem czy to ma związek z łzs ale często czuję się jak staruszka :(
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez BT37 » 10 Lut 2010, 20:23

może to nie być łzs, ale nie lepiej wiedzieć to na pewno ?
Pomyśl Pumo, jeśli są takie objawy to może lepiej wykluczyć łzs. Pamiętam jak ja też mówiłam samo weszło, samo wyjdzie. Poboli i przestanie, a jedak nie przestało. Trzymam kciuki i pomyśl o wizycie u reumatologa :D .
Pozdrawiam serdecznie :D
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez szczepol » 10 Lut 2010, 22:35

Jak Beata stwierdziła że łzs bardzo ciężko stwierdzić ja spotkałem się nawet z przypadkiem że pacjent miał łuszczyce i RZS dlatego żeby stwierdzić łzs trzeba kupę badań zrobić. Jak masz bóle stawów powinnaś sie udać do reumatologa.
Image
Awatar użytkownika
szczepol
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
 
Posty: 49
Rejestracja: 19 Sty 2010, 22:49
Miejscowość: Zabrze

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez konik » 13 Lut 2010, 21:37

Ja z bólami kręgosłupa bujałam się od ponad 20 lat.Gdybym zaczela opowiadać u ilu wraczy byłam i jak bzdurne często diagnozy słyszalam...Gdyby to nie było tak bolesne to mozna by nakręcić całkiem niezłą komedię.Dopiero 5 lat temu,przypadkiem kiedy robiłam badania aby wrócić do pracy lekarz rozpoznał ŁZS i wysłał mnie na dodatkowe badania a puzniej do reumatologa.Nie czekajcie na takie zdażenia,Jesli boli to znaczy że coś jest nie tak,że organizm daje znac o chorobie a zadaniem lekarzy jest określic co nam dolega.Trzymajcie sie ciepło .Pozdrawiam Baśka
Awatar użytkownika
konik
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 77
Rejestracja: 13 Lut 2010, 14:02

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez puma » 13 Lut 2010, 21:54

nigdy nie byłam u reumatologa :| czy potrzebne jest skierowanie od ogólnego? czy może lepiej iść do prywatnego?
miły kotek
puma
Biedronkowy Wiarus
Biedronkowy Wiarus
 
Posty: 278
Rejestracja: 31 Sty 2010, 18:12

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez szczepol » 13 Lut 2010, 23:16

Do reumatologa potrzebujesz skierowanie jeżeli chodzisz do dermatologa to on może ci wystawić takie skierowanie. Lekarz ogólny też ci może wystawić takie skierowanie. Wiesz prywatnie jak sie zdecydujesz to będziesz musiała kupę kasy wydać bo żeby stwierdzić czy masz łzs to trzeba bardzo dużo badań zrobić a łzs jest ciężkie do wykrycia ale wybór należy do ciebie tylko licz sie z tym że będziesz często chodzić do Reumatologa. Ja np. chodzę co miesiąc
Image
Awatar użytkownika
szczepol
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
Biedroneczka zagnieżdżona na stałe
 
Posty: 49
Rejestracja: 19 Sty 2010, 22:49
Miejscowość: Zabrze

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez BT37 » 14 Lut 2010, 00:08

Adaś już właściwie wszystko powiedział :) , powiem Ci tak, może idż najpierw do przychodni do reumatologa, a za te pieniążki, które wydałabyś na wizytę prywatną zrób sobie wszystkie te badania, o których pisałam wyżej. Szybciej lekarz będzie mógł postawić diagnozę. Jeśli już po postawieniu diagnozy uznasz, że lekarz Ci nie odpowiada to go zmień nawet na prywatnego. Ale idż do reumatologa, lepiej zapobiegać niż leczyć. A uwierz mi, Adamowi i Basi. Wiemy o czym mówimy. Znamy to z autopsji :/
" Wyrokiem losu z ludżmi się bratamy; Nikt nie podąża sam. Cokolwiek w życiu innym damy, zwraca się zawsze nam. " Edwin Markham
Awatar użytkownika
BT37
Administrator
Administrator
 
Posty: 1012
Rejestracja: 08 Sty 2010, 00:19

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez konik » 18 Lut 2010, 08:38

Jak już pisałam od dziecka mam łuszczycę {z którą potrafię sobie jakos radzić}, mam też stwierdzony i leczony ŁZS. Niestety wielu leków mój organizm nie przyswaja. Na dzień dzisiejszy mam wysyp we włosach, pojedyńcze kropki na ciele, powykręcane paznokcie u stóp, A same stopy paskudnie łuszczące i obolałe. Nie pomagają żadne piguły ani mazidła. Może ktoś zna sposób aby z tym walczyć?? To jest bardzo uciążliwe. Trudno chodzić, trudno sie poruszać. Czekam na odzew. Pozdrówka babcia Basia :(
Awatar użytkownika
konik
Biedroneczka bardzo pomagajaca
Biedroneczka bardzo pomagajaca
 
Posty: 77
Rejestracja: 13 Lut 2010, 14:02

Re: Łuszczycowe zapalenie stawów

Postprzez karo2506 » 21 Lut 2010, 20:27

Ja też mam Łuszczycowe zapalenie stawów. Na razie nie jest tak zle, ale obawia się, ze kiedyś nie będe mogła chodzić i nic wziąć do rąk. U mnie wystarczyło jedno prześwietlenie odcinka krzyzowo lędżwiowego, aby to stwierdzic, więc poszło szybko. Teraz metatrexat i badania krwi co jakis czas. Pozdrawiam cieplutko.
karo2506
Odwiedzająca Biedroneczka
Odwiedzająca Biedroneczka
 
Posty: 15
Rejestracja: 20 Lut 2010, 18:37

Następna

Wróć do Łuszczycowe zapalenie stawów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron